Webtapu Uygulaması İle 30 Bin Emlak Satıldı

tarafından
16
Webtapu Uygulaması İle 30 Bin Emlak Satıldı

Ülkemizde ve tüm dünyada etkisini gösteren salgın hastalık olan yeni tip koronavirüs (Covid19) sebebiyle Web Tapu uygulamasına geçildi. Dışarı çıkmadan vatandaşlar arasında takribi 30 bin emlak el değiştirdi yeni uygulama ile.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, 18 Mart itibarıyla tapu işlemlerinin Web Tapu üzerinden de yapılmaya başlanmasıyla vatandaşlar, evlerinden çıkmadan bugüne kadar 113 bin işlem yaptı. Bu süre içinde 29 bin 748 konut, online olarak satıldı.

akanlıktan alınan bilgiye göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu ve kadastro başvurularının, 18 Mart’tan itibaren koronavirüs tedbirleri kapsamında “Web Tapu” sistemi üzerinden (https://webtapu.tkgm.gov.tr) online olarak yapılması kararını aldı.

Vatandaşları kalabalıklardan uzak tutmak için daha fonksiyonel hale getirilen uygulama ile internet üzerinden alım-satım, tapu kaydı, ipotek gibi işlemlerin tümüne imkan tanındı.

Web Tapu uygulaması ile hem hızlı hemde güvenli bir şekilde evlerinizde işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Sadece son aşamaya gelindiği zaman ıslak imza için tapu müdürlüğüne gitmek gerekiyor.

Salgın kapsamında alınan önlemler ile birlikte 18 Mart’ta başlayan uygulamada Mart ayının son günü olan 31 Mart’a kadar geçen sürede online olarak 113 bin 28 işlem gerçekleştirildi. Ülke genelinde 29 bin 748 adet emlak satışı da Web Tapu üzerinden online olarak gerçekleştirilen işlem rakamı olarak ölçüldü.

Web Tapu ile Emlak Satışında İstanbul Lider

Türkiye’nin en kalabalık ili olan ve koronavirüs tehlikesinin en yüksek olduğu il olan İstanbul Web Tapu uygulamasına yoğun ilgi gösterdi. 18 Mart’tan itibaren ayın son gününe kadar 15 bin emlak satışı gerçekleşti. En çok emlak satışı yapılan ilçeler; Esenyurt, Pendik, Ümraniye, Küçük Çekmece ve Kadıköy’de gözlemlendi.

Web Tapu işlemlerinin diğer yoğun olarak kullanıldığı iller ise Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu.

Online Tapu ile İpotek Kaldırma İşlemi

Borçlarının ödemesini gerçekleştiren 19 bin 370 vatandaş evde kalarak, Web Tapu işlemleri gerçekleştirerek ipoteğini kaldırdı.

14 bin 110 vatandaş bankalardan kredi alarak Wep Tapu işlemi yapmak sureti ile emlak sahibi olurken, bu emlak alımlarının 12 bin 483 vatandaş ise kredi için bankalara emlağını teminat gösterdi. Ayrıca 2/B arazileri ile ilgili işlemlerde Web Tapu üzerinden yapılabiliniyor.