TOKİ’den Ev Almak 2020

tarafından
61
TOKİ’den Ev Almak 2020

Bildiğiniz üzere toki birçok ilde konut projelerine imza atarak, dar ve orta gelirli aileleri/kişileri daha kolay şekilde ev sahibi yapmaktadır. Toplu konut projelerinden konut alabilmek için birtakım şartları yerine getirmek gerekiyor. Toki çekilişine katılmadan önce hazırlanması gereken evrakları hazırlayarak kura için başvuru yapmanız gerekir. Başvurular değerlendirildikten sonra kuraya dahil olan kişilerin listesi açıklanır. Kura çekildikten sonra sonuçların açıklanmasıyla birlikte olumsuz bir sonuç olursa veya kuraya katılımınız/başvurunuz kabul görmezse toplu konut idaresi başkanlığına dilekçe yazarak nedeni öğrenebileceksiniz.

TOKİ’den Konut Almak İçin Ne Lazım

Uzun yıllardır uygun ödeme koşullarıyla uygun fiyatlara ev alınabilmesi için ülke genelinde çalışmaları son sürat sürdüren toplu konut idaresi başkanlığı, evleri modern standartlarda üreterek iyi imkanlar sağlamaktadır.

Toki Başvuru Şartları

Şartlarına uymayan kişiler maalesef konut çekilişine katılamaz ve bu imkanlardan yararlanamaz. Başvuru için sağlamanız gereken şartlar şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • İkamet ettiğiniz il ile başvuru yaptığınız yerin aynı yer olması ve geriye dönük 1 yıldır aynı yerde ikamet etmek
  • Toplu konut fırsatlarından yararlanmamış olmak
  • Ev halkının toplam geliri 5 bin liranın altında olması
  • Bir ailenin bir kez başvuru yapmış olması

Toplu Konut projelerinde başvuru önceliği olan kişileri ve aileleri bir önceki yazımız olan toki konutları kime satılırda detaylı olarak inceledik.

Toki Başvuru Belgeleri

Konut projelerine başvurmak için gerekli belgeler kurumun daha şeffaf çalışmasına katkıda bulunmak ve iyi şartların adil olması için gereklidir. Belgelerin incelenmesinden sonra başvurulara yönelik kararlar alınarak sonuca varılmaktadır. İstenen belgeler ise;

  1. Kimlik fotokopisi
  2. Şehit yakınıysanız(Hak sahipliği belgesi)
  3. Engelliyseniz(sağlık durum raporu – heyet onaylı)
  4. Emekli kişile için (emeklilik belgeleri)

Belgeler hazırlandıktan sonra kayıt formu doldurulup belgeler kuruma  teslim edilip süreç başlatılır. Belgeler onaydan geçtiği taktirde ev kurasına katılmaya hak kazanmış olursunuz.

Toki Kura Sonuçları

Daha önceden de belirttiğimiz üzere resmi internet sitesinden sonuç listelerine ödeme bilgileri için de toki ödemeleri yazımızdan bakabilirsiniz. Toplu konut projesinden ev çıktığı taktirde proje için belirtilen peşinat tutarını Halbankasına giderek vezneden ödeyip dekontla birlikte sözleşmeyi imzalamaya giderek işlemleri tamamlamış oluyorsunuz.

Peşinat tutarını zamanında yatıramazsanız (ödeyemezseniz) veya sözleşmeyi imzalamazsanız konut hakkınız yanacak ve yedek listesindeki isimler hak kazanmış olacaktır. Bu durumda bir daha hiçbir toplu konut projesine başvurma imkanınız olmayacaktır.