Toki Taksit Ödemesi Nereye Yapılır

tarafından
19
Toki Taksit Ödemesi Nereye Yapılır

Toki Ödemeleri Nasıl ve Nereye Ödenir

TOKİ(Toplu Konut İdaresi Başkanlığı); ülkemizde gelir durumu yüksek olmayan yani dar ve orta gelire sahip olan aileleri veya kişileri, ekonomik ve uygun fiyatlara, az az taksitlerle ve uygun ödeme imkânlarıyla ev sahibi yapıyor. Evler genel özellikleriyle modern kentlerdeki evlere ve yeni yapılan dairelere göre aynı şartlara sahip. Bu bağlamda diyebiliriz ki toki konutlarının yeni evlerle arasında çok bir fark yok.  Uygun ödeme şartları sunan toki taksitlerin ödenmesi konusunda birçok alternatif kanal sunuyor.

Toki Taksitleri Nereye ve Nasıl Ödenir?

Aylık ödemekle mükellef olduğunuz taksitleri banka vadesiz hesabınızdan havale veya eft yoluyla ödemeleri yapabilirsiniz. Taksitlerin zamanında ödenmesi gerekmekte olduğu için kullandığınız banka hesabından otomatik ödeme talimatı verebilir veya internet bankacılığından Toki taksitleri adlı bir hesap tanımlatıp ödemelerinizi aksatmadan ödeyebilirsiniz. Aksi takdirde Toplu Konut İdaresi Başkanlığının belirlemiş olduğu faiz aylık taksit ödemelerinize yansıyacaktır. Bu sebeple ödemeleri aksatmadan ve zamanında ödemek gerekmektedir. Kısaca toki ödemeleri nereye yapılır dersek;

  • E-devlet
  • Online bankacılık işlemleri
  • Havale veya eft

Toki Ödeme Şartları Nelerdir?

Bulunduğunuz bölgede ve şehirdeki TOKİnin durumuna göre fiyatlar ve şartlar değişmektedir. Lakin alt ve orta seviyedeki gelirli insanlar için rahat ödeme koşullarına sahip bir sistemdir. Evin özelliklerine göre peşinat ve vade değişmektedir. Buna müteakip asgari ücretin yarısı gibi taksitlerle ve 20 yıl yani 240 aya kadar vadelerle, kira öder gibi ev sahibi olmak çok kolay hale geliyor. Toki evinin ücretini evin bulunduğu bölge, dairenin bulunduğu kat ve oda sayısı belirlemektedir. 2+1 ve zemin kat bir daire ile 3. Kat 3+1 bir dairenin fiyatıyla ödeme koşulları bir olmayacaktır.

Toki Borcumu Nasıl Öğrenebilirim?

Toki borç sorgulama ve diğer işlemlerin birçoğunu internet üzerinden yapılmasına olanak tanıyor. Hal böyle olunca güncel borç tutarını ve aylık toki taksit miktarını anlık bir şekilde görebilir ve işlem yapılabilir bir şekilde dizayn edilmiştir. E-devlet üzerinden giriş yapabileceğiniz sistemden( TC kimlik numaranız ve pttden aldığınız e-devlet şifresi gerekmektedir) Emlak Konut ve Yapılandırma(https://taksit.toki.gov.tr) kısmından online taksit sorgulama kısmına girip sözleşme ekranını açmanız gerekmektedir. Bu panelde projenin adı, ödediğiniz taksitler, ödeyeceğiniz taksitler; hem tek tek hem de toplu bir biçimde yer almaktadır. Toki ile alakalı birçok ayrıntıya da bu sekmeden ulaşabilirsiniz.