Toki Kurası Ne zaman Çekilir 2020

tarafından
30
Toki Kurası Ne zaman Çekilir 2020

Toki Kurası 2020

Toki bilindiği üzere dar ve orta gelirli aileleri ve kişileri ev sahibi olmasının kolaylaştırıldığı bir kamu kurumudur. Günümüze kadar yarım milyon dar gelirli insanı ev sahibi yaparak hedeflerini gerçekleştirme yolunda ilerleyen bir kuruluştur. Gelişmekte olan ülkemiz için önemli bir kuruluş olan TOKİ(Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) yüksek başvuru sayısına karşın yaptığı evleri canlı yayında adil bir kura sistemiyle yapıyor. Yani toki konut sahibi olacak kişiler veya aileler başvuran kişiler arasından TOKİ kurası ile seçilip, belirlenmektedir.

Toki Çekilişi Nasıl Yapılır?

Toki tamamen adil bir kura olması adına birtakım öncelikler belirlemiştir. Toki kurasında öncelikleri olan kişilerin çekilişe katılmadan ev sahibi olması mümkündür. Öncelik sırası şehit aileleri, gaziler, dul ve yetimlerdir ardından gelenler ise; engelli vatandaşlar, emekli vatandaşlar ve diğer vatandaşlar olmak üzere sıralanmaktadır.

Toki kurasına katılmadan tokiden konut sahibi olabilecekler:

  • Şehit aileleri
  • Gaziler
  • Dul ve yetimler

Toki kurasında önceliği olanlar:

  • Engelli vatandaşlar
  • Emekli vatandaşlar

Bu bağlamda önceliği olan vatandaşlar ev sahibi olduktan sonra öncelikli kuralar bitince diğer kişilere ve ailelere toki kura sırası gelmektedir.

2020 Yılı Toki Kuraları

Covid-19 sebebiyle toki kuraları planlanan tarihlerden farklı tarihlerde yapılacaktır. Birçok önemli tarihin ertelenmesi gibi toki çekilişi de ileri bir tarihe ertelenmiştir. Normal şartlarda 2020 yılının nisan ayında sonuçlanması beklenirken şu an bu süreç ileri bir tarihte olacaktır.

Toki Kura Sonuçları

Toki kura sonuçlarına kurumun internet sitesi üzerinden duyurular kısmından ulaşabilmekteyiz. Kurumun resmi internet sitesinden başvurduğunuz projenin kura çekiminin detaylarına, başvuru tarihlerine, kura çekimi bittiyse sonuçlarına ve projenin bütün detaylarına ulaşabilirsiniz.

Toki kurası

ile belirlenmiş listeleri incelerken dikkat etmeniz gereken bir önemli husus ise; asil liste ve yedek listedir. Listenin tamamı açık bir şekilde tokigovtr de yayımlanmaktadır.

Toki ödemelerinin nereye yapılacağını merak ediyorsanız; toki ödemeleri linkine tıklayabilirsiniz.