Toki Konutları Kime Satılır -1

tarafından
68
Toki Konutları Kime Satılır -1

TOKİ( Toplu Konut İdaresi Başkanlığı)

Toki konutları milyonlarca insanın ev umudu haline gelmiştir. Biraz da bu durum Toki misyonu ile orantılıdır. İnsanların bütçelerini yormadan ev sahibi olabilmelerini kolaylaştıran bir yapıdır aslında toki konutları. Toki evlerinden alabilmek için birtakım şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Nitekim bu şartları detaylı bir şekilde Toki Çekilişi Nasıl Yapılır? adlı yazımızda anlatmıştık.
Şehit ve gazi aileleri, düşük ve orta gelire sahip olan aileler, ev sahibi olmayan aileler, dul ve yetimler, engelli ve emekliler ön plana çıkmaktadır. Bir nevi toki ailelere kira öder gibi ev sahibi olmalarını vaad etmekte ve gerçekleştirmektedir. Uzun vadelerin verdiği avantajla birkaç yıl sonra toki taksit tutarlarının, paranın zaman değerine bağlı olarak ciddi manada azalacağı ve ödemelerin çok daha kolay yapılmasına olanak sağlar. Toki borcunun genelde kişinin veya ailenin gelir durumu, evin oda sayısı gibi faktörlere göre ödeme planları oluştuğundan dolayı rahat bir şekilde ev sahibi olmanın önü açılmış oluyor.

Toki Konutlarında Oturma Şartı var mı?

Toki çekilişi sonuçları açıklandıktan sonra evler teslim edilmeden önce sözleşme imzalanmaktadır. Bu sözleşmeye bağlı olarak kişinin kendisinin, eşinin veya çocuğunun evde ikamet etmesi gerekmektedir. Sözleşmedeki toki borcunun ödenmesi yani tamamen bitmesi halinde söylediğimiz şartlar değişmektedir. Aksi durumda, toki borcunun bitmeden konutta başkasının oturması veya başkasına verilmesi sözleşmenin feshine yol açacak bir yanlıştır. Peki bu durumların tespiti mümkün mü genellikle sözleşmenin feshine yol açacak durumlar oluşmasa da sözleşmeye uygun davranılmadığı tespiti mümkün olan bir eylemdir.

Toki Kuraları Nasıl Oluyor?

Diğer toki yazılarımızda da değindiğimiz üzere toki kurasına girmeden konut hakkı olan kişiler ve aileler vardır, bunlar; şehit ve gazi aileleri, dul ve yetimler, engelli vatandaşlar. Bu kişilerin konut hakkı toki kurası olmadan vardır lakin hangi dairede oturacaklarına dair düzenlenen farklı bir kura vardır ve bu kura sonucunda hangi dairede oturacakları belli olacaktır.

Toki son yaptığı duyuruya göre konut, iş yeri ve arsa alıcılarından 2020 yılı Nisan ve Mayıs taksit ödemelerini faizsiz olarak ertelemiştir.