Haftalık Ekonomi Bülteni 03.02.2020

tarafından
12
Haftalık Ekonomi Bülteni 03.02.2020

TCMB’nin sene sonu enflasyon tahmini yüzde 8,2.

TCMB, senenin ilk enflasyon raporunda 2020 sene sonu enflasyon tahminini değiştirmeyerek yüzde 8,2’de sabit tuttu.

Raporda, 2021 senesi enflasyon tahmini bir önceki rapora göre değiştirilmeyerek yüzde 5,4 seviyesinde sabit tutuldu.

Yayımlanan enflasyon raporuna göre küresel iktisadi faaliyetteki manzaraya dair risklerin dengeli bulunduğu belirtilmekte buna rağmen küresel enflasyondaki zayıf seyir nedeniyle ilerlemiş ülke merkez bankalarında maddi gevşeme eğilimlerinin devam edeceği varsasenemaktadır.

Bu manzara altında, GOÜ’lere yönelen portföy akımlarında bir oran toparlanma gözlenmekte bulunduğu ifade edilirken vatan içerisinde risk priminin küresel risk iştahındaki artış ile beraber gerilediği ve uzun vadeli faizlerin düştüğü ifade edildi.

Soru—Cevap evresinde döviz kurunda bir amaç belirlemediklerini ifade eden Başka Uysal, bununla beraber döviz kurundaki istikrarı gerektiğince önemsediklerini ifade etti. 2020 senesinde istikrarlı bir döviz kuru beklediklerini dile getirdi.

Enflasyondaki ana eğilimin düşmeye devam ettiğini açıklayan Uysal, 2020 senenin ikinci çeyreği ile beraber enflasyonun gerilemeye başlayacağını belirtti.

Kapasite kullanım seviyesi geride bıraktığımız senenin 1,1 puan üzerinde.

İmalat endüstri kapasite kullanım seviyesi (KKO) Ocak ayında aylık bazda gerileme kaydetse de geride bıraktığımız senenin aynı ayına göre 1,1 puan artarak yüzde 75,5 oldu. Mevsimsel etkilerden ayrıştırılmış KKO ise bir önceki aya göre 1,1 gerileyerek 75,8 seviyesinde gerçekleşti.

Önümüzdeki devre büyüme kompozisyonu ve istihdam amacıyla ehemmiyet arz eden yatırım ve ara malı üretimindeki kapasite tüketimi 2018 senenin ikinci çeyreğinden itibaren daralma gösterirken bu senenin son çeyreğinde senelik bazda artış kaydetmişti. 2020 seneninın ilk ayında ara malları üretiminde kapasite tüketimi önceki aya göre 1,5 puan, yatırım malı üretiminde ise 1,9 puan geriledi. Yıllık bazda ara malı ve yatırım malı üretimi önceki senea göre sırayla 1,2 ve 0,7 puan artış gösterdi.

Reel kesim itimati Ocak ayında hem geride bıraktığımız aya göre hem de geride bıraktığımız seneye göre arttı.

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), mevsimsellikten ayrıştırılmış seride Ocak’ta önceki aya göre yüzde 0,5 seviyesinde artarken, arındırılmamış seride geride bıraktığımız senenin aynı ayına göre yüzde 11,9 seviyesinde artış gösterdi.

RKGE’nin alt dizin detaylarına baktığımızda önümüzdeki 3 ay amacıyla dışalım siparişi geride bıraktığımız senenin aynı ayına göre yüzde 6,1 seviyesinde artış göstermiştir. Benzer şekilde yatırım harcamaları dizini de yüzde 5,8 seviyesinda artmıştır. öte yandan istikbal 3 ay amacıyla dışalım siparişi dizinindeki artış sürati düşmekte iken yatırım harcamaları dizinindeki artış durmuştur.

Ekonomik Güven Endeksi, Ocak’ta aylık bazda yüzde 2,6’lık artış gösterdi.

2020 Ocak ayında aylık bazda yüzde 0,7 artarak 97,1 değerini alan dizin, 2018 Nisan ayında ileri en yüksek düzeyine çıkmış oldu. Geçtiğimiz senenin Ocak ayına göre ise yüzde 17,7 seviyesinda çoğalan ekonomi itimat dizini bütün alt dizinlerde senelik bazda artış kaydetti.

Aralık ayında dışalım yüzde 6,4 seviyesinda arttı

Özel Ticaret Sistemine (ÖTS) göre, Aralık’ta dışalım geride bıraktığımız senenin aynı ayına göre yüzde 6,4 seviyesinda artarak 14,69 milyar dolar olurken, dışalım yüzde 14,9 seviyesinda artarak 19,02 milyar dolara, Temmuz 2018’den bu yana en yüksek aylık dışalıma yükseldi. Böylece dış ticaret açığı 4,32 milyar dolar olarak gerçekleşti.

2019 senesinde dışalımın dışalımı karşılama seviyesi yüzde 84,6

2019 senesinde dışalım yüzde 2,1 seviyesinda artarak 171,5 milyar dolara, tarihi yüksek düzeye ulaştı. İthalat ise yüzde 9,1 seviyesinda gerileyerek 202,7 milyar dolara geriledi. Böylece dış ticaret açığı yüzde 43,5 seviyesinda gerileyerek 31,2 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığının gerilemesiyle dışalımın dışalımı karşılama seviyesi yüzde 84,6’ya ulaştı. Enerji ve Altın Hariç dış ticaret dengesi ise 11,9 milyar dolar çok verdi.

Yatırım, üretim ve iç talebin seyrine dair mühim sinyaller veren ekonomik sınıflandırmaya göre dış ticaret verilerinde, yatırım malı dışalımı önceki senenin aynı ayına göre Haziran 2018’den bu yana gerilemekteydi. Eylül 2019’dan bu yana çoğalan sermaye malı dışalımı Aralık ayında yüzde 7,3 seviyesinda yükseldi. Benzer bir seyir, ara malı dışalımında da gözlemlenmekte olup Aralık ayında yüzde 17,5 seviyesinda artış kaydedildi. Aylık dışalım verilerindeki bu ilerlemeler önümüzdeki devre yatırım ve istihdam pazarı amacıyla olumlu ilerlemeler olarak değerlendirilmekte. Öte yandan tüketim malı dışalımının Aralık ayında yüzde 11,5 seviyesinda yükselmesi iç talebin canlandığına işaret etmekte. Bununla beraber sene geneline bakıldığında tüketim, sermaye ve ara malı dışalımının sırayla yüzde 19,2, yüzde 12,1 ve yüzde 7,1 seviyesinda daraldığı gözlemlenmekte.

2019 senesinde imalat endüstri ürünlerinin toplam dışalımtaki payı yüzde 94,2 olurken, bunun yüzde 3,6’sı yüksek teknoloji ürünlerden, yüzde 36’sı orta yüksek teknolojili ürünlerden oluştu. İthalat doğrultusunda imalat endüstri ürünlerinin toplam dışalımtaki payı yüzde 76,1 olurken, yüksek teknolojili ürünlerinin imalat endüstri ürünleri dışalımı içersindeki payı yüzde 15,3, orta yüksek teknolojili ürünlerin payı ise yüzde 40,6 orantısında gerçekleşti.

Ülke gruplarına göre dış ticaret rakamlarını incelediğimizde toplam dışalımın yüzde 48,5’i Avrupa Birliği (AB-28) ülkelerine, yüzde 25’i Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerine gerçekleşmekte. AB’ye oluşturulan dışalım 2019 senesinde dolar bazında yüzde 0,9 gerileyerek 83,2 milyar dolar oldu. Bununla beraber, aynı devrede aynı bölgeye oluşturulan dışalıma Avro cinsinden bakıldığında yüzde 4,6 seviyesinda artarak 74,3 milyar Avro’ya yükseldiği görülmektedir.