Faiz İndirimi Geldi 200 Bin Emlak Satıldı

tarafından
22
Faiz İndirimi Geldi 200 Bin Emlak Satıldı

Faiz indirimi sayesinde 200 bin konut satıldı

Coldwell Banker firmasının Türkiye Ülke Başkanlığı görevinde bulunan Gökhan Taş tarafından yapılan açıklamalarda, geçtiğimiz 5 sene içerisinde takribi olarak 2,5 milyon konut satıldığı verisini vererek, satış rakamlarının yarısının bir daha satmamak niyeti ile alınmış konutlar bulunduğuna işaret etti.

Ülkemizde de faaliyetlerini gösteren emlak danışmanlığı şirketi Coldwell Banker’ın ülkemizdeki başkanı Gökhan Taş, açıklamlarında Eylül 2019’da toplam 146 bin emlak satışı gerçekleştiği ve bu rakamın aynı zamanda Cumhuriyet tarihi rekorunun kırıldığını bildirdi. Emlak satışlarındaki ivme ekim ayında da benzer seviyelerde gerçekleşti. Yılın ilk 8 aylık dönemi ciddi anlamda kötü bir senaryo çizerken faiz indirim haberleri ile emlak satışları tabiri caiz ise tavan yaptı. Emlak sektöründe psikoloji çok önemlidir. Psikolojik eşik geçildiğinde son 2-3 aydır ciddi bir ivme yakalandı. Bu bağlamda evvelki yıl 1,4 milyon konut satılmıştı, lakin 2019 yılında rakam tüm olumsuz gelişmelere rağmen 1,1 milyon bandını gördü. Faiz indirimi kararları ile sektörde ivme yakalanmasaydı bu rakam en fazla 900.000 rakamlarında kalacaktı.

Emlak metrekare fiyatı 8.000 TL civarını bulan İstanbul’daki konutlardaki fiyat artışlarıda göz önünde bulundurulduğu vakit faiz indiriminin takribi 200.000 fazla emlak satışının önünü açtığı görülüyor.