Ev Satarken Dikkat Edilecekler 2

tarafından
17
Ev Satarken Dikkat Edilecekler 2

Ev Satarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gayrimenkul alım-satımı yüksek meblağlarla yapıldığı için spekülatife açıktır. Riski fazla olmakla birlikte dikkatle her ayrıntıya bakılması gerekmektedir.

Ev Satarken Yapılan İşlemler

Ev satışı yaparken çok sayıda alıcı ile karşılaşılması muhtemeldir. Bu süreçte alıcıların portföylerine veya referanslarına, geçmiş kayıtlarına bakmakta yarar vardır. Satış öncesinde, satış esnasında ve satış sonrasındaki tüm işlemleri en ince ayrıntısına kadar kayıt altına alınması süreci sağlıklı hale getirecektir.

Resmi kurumlar çerçevesinde (belge ve yöntem) anlaşmalar yapılması gerekmektedir. Aksi hususlarda hiçbir hak talebi olamaz. Para transferi konusunda çok dikkatli  olunmalı ve açıklama kısmını ayrıntılı bir şekilde yapmak gerekir.

Satış Sürecinde Ödeme Süreci

Gelişen teknoloji ve modern süreçte güvenlik ihtiyacı artmıştır. Açık hesap, senet ve elden ödeme gibi işlemler hem güvensiz hem de ihtiyatsızdır. Sahte para, karşılıksız çek vd. durumlarla karşılaşmak kötü sonuçlar doğuracaktır.

Dijital bankacılık üzerinden işlemlerinizi kayıt altına alarak şüpheli durumları önleyerek para transferleri yapılabilir. Dijital ödeme yöntemleri yüksek meblağlarda güvenlik açısından önem arz etmektedir.

Ev Değeri Belirleme

Ev satarken dikkat edileceklerin önemli bir adımı olan gayrimenkul değerlemesi iyi yapılmalıdır. Ev satışının nasıl yapılacağına dair ayrıntılı bir yazımız var. Ev satışı nasıl yapılır ve ev satış fiyatı belirleme inceleyerek fiyat değerlemesi yapabilirsiniz.

Evin değerine göre fiyatın biçilmesi satış sürecini hızlı sonuçlandıracaktır. Tapuda nelere dikkat edilmesi gerektiğini bu şekilde öğrenmiş olacağız.

Potansiyel Müşterilere Ulaşın

Ev satarken dikkat edilecekler listesinde en önemli adım potansiyel alıcılara hızlıca ulaşmaktır. Bunun için emlak ilan siteleri sahibinden.com gibi, emlak şirketleri ve emlak danışmanları süreci hızlandıracaktır.

Dürüst ve ayrıntıcı olun, evin güzel yanlarının yanı sıra sorunlarından bahsedin(asansör yok, apartman boya istiyor gibi) evi görmeye gelecek müşteriler için iyi bir izlenim satışı kapamaya yarayacaktır.

Bilgileri Paylaşın

Ev satarken dikkat edileceklerde bilgi paylaşımı neden önemlidir? Evinizle alakalı bütün bilgileri en ince ayrıntısına kadar paylaşmak, detaylı bilgi vermek alıcı gözünde açık olmaktır. Ne kadar çok bilgi o kadar çok alıcının kapsamına girmek demektir. Bu da daha hızlı satışa yol açacaktır.