Emlak Vergisi Ödeme 2020

tarafından
83
Emlak Vergisi Ödeme 2020

Emlak Vergisi Ödeme

Vergi bilindiği üzere devletin yasalara dayandırarak, kamu hizmetlerinde harcamak üzere vatandaşlardan topladığı paradır. Üzerine kayıtlı olan tapu veya tapular kişinin emlak vergisi ödeme yükümlülüğünü doğurmaktadır. Taşınmazların bulunduğu ilçedeki belediyeye tahakkuk ederek ödenmesi gerekmektedir.

Emlak vergisi yıllık bir vergidir. Bir taşınmaz aldığınızda Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden üzerine tapu kaydı gerçekleştiği andan itibaren 1 ay içerisinde taşınmazın bulunduğu ilçe belediyesine bildirilmelidir. Aksi durumda cezai işlem uygulanmaktadır.

Emlak Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

ve

Emlak Vergisi Ödeme

Emlak vergisi ödemesinde seçenekler geçmiş yıllara göre artmıştır. Emlak vergisi ödemesini yapmak için;

  • ilçe belediyelerin vergi tahsilat veznelerine
  • Pttye giderek veya belediyenin hesabına havale ile
  • Online bankacılık işlemlerinden ilçe belediyenin hesabına
  • E-devlet üzerinden vergi borcu kısmından

Tapuda kayıtlı olan TC kimlik numarasıyla ödenmesi gerekmektedir.

Emlak Vergisi Hangi Tarihte Ödenir?

Emlak vergisi ne zaman ödenir?; eğer geliriniz yoksa, ev hanımı iseniz, tek eviniz varsa vd. kriterlerde çıkmamaktadır. Diğer süreçlerde ise bir yıl içerisinde iki eşit taksitle ödemek mümkündür. Emlak vergisi birinci taksit borcu Mart ayı ile Haziran ayının arasında; ikinci taksit borcu ise Kasım ile Aralık ayının arasında ödenmesi gerekmektedir.

Emlak vergisi ödenmezse faiz işlemi gerçekleşecektir. Bu da sicilinize olumsuz yansıyacak bir durumdur. Cezai işleme takılmamak için emlak vergisini zamanında ödemeyi unutmayın.

Emlak Vergisi Borcu Nasıl Sorgulanır?

Borcu sorgulamak için birçok alternatif vardır.

  • İlçe belediyelerin web servisleri (maalesef her belediye bu kadar gelişmiş değil),
  • İlçe belediye emlak servisi,
  • Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesi üzerinde bulunan borç bilgilendirme servisi
  • e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

TC kimlik numaranız veya tapu sicil numarasıyla sorgulama yapmanız mümkündür.

Emlak Vergisi 2020 Yılı

2020 yılında yüzyılın büyük derdi yüzünden(covid-19, yani korona virüsü) toki ödemeleri faizsiz olarak ertelenmiş olmasına rağmen 2020 yılı emlak vergisi ilk taksit borcu için herhangi bir erteleme söz konusu olmamıştır.

Mecliste erteleme talebinde bulunulmasına rağmen bir sonuç çıkmamıştır. Bu sebeple faiz işlenmemesi için ödenmesi gerekmektedir. 31 Mayısa kadar emlak verginizin ilk taksit borcunu ödeyebilmeniz mümkündür. Yukarıda belirttiğimiz ödeme seçeneklerinden sorunsuz bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Bahsettiğimiz emlak vergisi muafiyet durumu için sosyal yardımlaşmaya başvurmanız gerekmektedir. Gelir incelemeniz yapıldıktan sonra muafiyet durumunuz belirlendiği halde siz de bu süre zarfı içerisinde ödeme yapmış olabilirsiniz. Muafiyet durumunuzu belirleyen resmi evraklarla taşınmazın bulunduğu ilçe belediyesine başvurarak ödemenizi geri iade talebinde bulunabilirsiniz.

Başvuru yaptığınız dilekçenin cevap süresi 5 iş günüdür, cevap gelmediği hallerde tekrar başvuru yapılıp süreç hakkında bilgi alınıp hukiki işlemler başlatılabilmektedir.

Emlak vergisi ödemesi ikinci taksit borcu 2020 yılının Kasım ayının ilk haftasından Aralık ayına kadardır.(Olağanüstü bir durum olmadığı sürece bu tarihlerin geçerliliği sabittir.)

Emlak incelemeleri konusunda diğer bir yazımız