Emlak Vergisi Borcu 2020

tarafından
23
Emlak Vergisi Borcu 2020

Emlak Vergisi Borcu Olan Ev Satılır mı?

Kanunlara göre gayrimenkul sahipleri (şahıs, şirket veya tüzel kişilik) emlak vergisi kanuna göre vergi ödemekle mükelleftir. Tabii bu kanun çerçevesinde bazı istisnai durumlar da mevcuttur. Bazı şartları taşıyan kişiler emlak vergisinden muaftır.

İşte o şartlar;

  • Gazi veya emekli vatandaşlar
  • Ev hanımı olup hiçbir geliri olmayanlar
  • Şehit aileleri

Bu durumlar tek tapu için geçerlidir, ikinci bir gayrimenkul alımında emlak vergisi doğar ve verginin gayrimenkulün olduğu ilçe belediyeye giderek emlak servisine ödenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde faiz işlemine tabi tutulacaktır.

Gayrimenkul aldığınız(tapu işlemleri bittikten sonra) zaman gayrimenkulün olduğu ilçe belediyeye giderek gerekli belgelerle emlak beyannamesi verilmesi gerekmektedir.

Alternatif bir durum da e-devlet platformu üzerinden tapu taşınmaz beyanı aracılığı ile emlak beyanında bulunulabilir.

Emlak beyanı verildikten sonra tapunun rayiç bedeli üzerinden yapılan hesaplamayla emlak vergisi belirlenir.

Emlak Borcu Varken Gayrimenkul Satılır mı?

Emlak vergisi borcu çıktığı zaman tapu devri gerçekleşememektedir. Aracı, emlak şirketi veya arada emlak danışmanı varsa genelde istenen evraklarda borcu yoktur kağıdı(ilçe belediyenin emlak servisinden alınan) olduğu için satış işleminden önce ödenmesi gerekmektedir.

Satış işleminden önce gayrimenkulle alakalı her türlü borç(vergi, ipotek) satıcıya aittir.(Anlaşma olmadığı taktirde geçerlidir.) Borçlu gayrimenkul satımı gerçekleştiyse alıcı taraf, satıcı tarafa dava açarak borçların tamamından karşı tarafı yükümlü kılabilir.

Borcu Yoktur Kağıdı Zorunlu mu?

Tapu devir işlemlerinde (Tapu ve Kadastro Müdürlüğünün) istediği resmi evraklar arasında bulunmamaktadır. Uzmanlar genelde herhangi bir sorun yaşanmaması adına borcu yoktur yazısı istemektedir.

Borcu yoktur yazısı iki yöntemle alınabilmektedir;

  1.  Satılacak gayrimenkulün olduğu ilçe belediyesinin emlak servisine gidilerek
  2. E-devlet platformu üzerinden GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) sayfasından borcu yoktur yazısı talep girişi kısmından